Hovory z ÚVN
- Hovory z ÚVN:
Víte, že patolog se významně podílí na léčbě např. onkologicky nemocných? V dalším díle série podcastů Hovory z ÚVN se o tom dozvíte mnoho zajímavého, například jak patolog zjišťuje diagnózu, od které se pak odvíjí léčebné postupy, zda a jak se skladují tkáňové vzorky a jak jak probíhá den na patologii. To vše přibližuje primář Oddělení patologie MUDr. Jiří Soukup.
- Hovory z ÚVN:
Paní Barbora se odhodlala promluvit o citlivém tématu – o potížích, se kterými se potýkají ženy s nadváhou.
- Hovory z ÚVN:
Když Veronika onemocněla a byla hospitalizována v ÚVN, nebylo jí dobře fyzicky ani psychicky, stýskalo se jí po domově. K zlepšení její nálady i motivaci k trpělivosti při uzdravování jí přinesly canisterapeutka doc. Ing. Kristýna Machová, Ph.D., a především její fenka Mia.
- Hovory z ÚVN:
Paní Zoja prodělala mozkovou mrtvici s netypickými příznaky: Bylo jí nevolno a brněly jí tváře. V podcastu Hovory z ÚVN MUDr. Martin Šrámek, primář Komplexního cerebrovaskulárního centra ÚVN zdůrazňuje, že ne vždy se mrtvice „ohlásí“ obvyklými projevy, jako je porucha hybnosti tváře, končetin či poruchami zraku.
- Hovory z ÚVN:
Co obnáší péče nejen o pacienty, ale i o jejich rodiny a blízké? Jaký by měl být ošetřovatel v paliativní péči? A jaký rituál dodržují ošetřovatelé v ÚVN? Tyto otázky a odpoví a mnohé další zajímavosti ze zákulisí ošetřovatelské práce v paliativní péči prozradí Mgr. Jana Hrachová, vrchní sestra oddělení dlouhodobé péče ÚVN. Paní Tereza promluví o chvílích, kdy ošetřovatelský tým pečoval o jejího tatínka a zároveň byl velkou oporou jejich rodině.
- Hovory z ÚVN:
V České republice je 21 nemocnic, které poskytují možnost konziliárního vyšetření lékařem odborníkem na paliativní medicínu. Ústřední vojenská nemocnice ale poskytuje paliativní péči v plném rozsahu, včetně hospitalizace zaměřené na paliativní péči.
- Hovory z ÚVN:
Zájemce, kteří se chtějí stát součástí Armády České republiky, potažmo studovat na vojenských školách, nebo vstoupit do aktivních záloh, vysílají rekrutační pracoviště AČR mimo jiné i na prověření jejich zdravotního stavu. Absolvují komplex vyšetření, která podávají aktuální obraz o jejich fyzickém i psychickém stavu. Výsledky vyhodnotí podle příslušné legislativy komise a vydá rozhodnutí. Vyšetření zájemců o vstup do AČR probíhají ve vojenských nemocnicích v Brně. Olomouci a Praze. Přezkumná komise Ústřední vojenské nemocnice v Praze ročně takto vyšetří na 2 800 osob.
- Hovory z ÚVN:
HIV – obávaný virus lidské imunitní nedostatečnosti. Lze účinně předcházet nákaze tímto virem? Jak dochází k nákaze? Jsou možnosti prevence? Jaké jsou současné možnosti léčby? Jaké jsou formy nákazy? Je možné se nakazit i polibkem, dotykem, objetím, mateřským mlékem? Jak dostat tento virus pod kontrolu? Jaká stigmata toto onemocnění provázejí? A podaří se HIV zcela vymýtit? Odpovědi na tyto i mnohé další otázky se dozvíte v podcastu ze série „Hovory z ÚVN“. Hosté - MUDr. Milan Zlámal z HIV centra ÚVN a pan Petr, kterému byla již v roce 2005 zjištěna HIV pozitivita.
- Hovory z ÚVN:
Všichni víme, že kouřením ohrožujeme nejen své zdraví, ale také můžeme uškodit zdraví našich blízkých. Finanční nákladnost jistě nemusíme připomínat. To, co si lidé povětšinou nepřipouštějí, nebo nechtějí připustit je, že kouření je spojeno se silnou závislostí na nikotinu, který možná krátkodobě poslouží, ale jednou si vybere svou daň.
Ti, kdo si to vše uvědomují, chtějí si dopřát nezávislost a svobodu, se však velmi často obávají, jestli se závislosti dokážou zbavit? Nezklamou sami sebe? Okolí? Nepřijdou o sociální vazby? Zvládnou počáteční abstinenční příznaky, o kterých slyšeli? Nepřiberou na váze?… Je statisticky podloženo, že bez odborné pomoci se podaří přestat kouřit jen 4 % kuřáků. Je nějaká pomoc, jak tomu všemu čelit?
- Hovory z ÚVN:
Kdo je vlastně nemocniční ombudsman? A má vůbec tato pozice v nemocnici své opodstatnění? Nabízí svou pomoc pouze pacientům nebo se také na něj může obrátit zdravotnický personál? Odpovědi na tyto otázky vám přináší podcast s tématem Ombudsman/ka v nemocnici. Do této funkce při jejím vzniku v ÚVN před osmi měsíci byla jmenována právnička Tereza Jonáková. Od ní se tak můžete dozvědět, jak složité případy někdy pomáhá rozhodovat, jakými pravidly se musí řídit, i co je „dříve vyslovené přání“ pacienta, které dnes lékaři mají respektovat.
- Hovory z ÚVN:
Co vše zahrnuje dobrovolné dárcovství krve? Má darování krve nějaké limity dané například věkem nebo i cestováním? Existují rekordmani v dárcovství krve a jejích složek? V čem je bezpečnější bezpříspěvkové dárcovství pro dárce, posléze příjemce? Co se po odběru s darovanou krví a jejími složkami dále děje, jak se zpracovává a na jak dlouhou dobu se může uchovat? Je v České republice dostatek dárců?
- Hovory z ÚVN:
Kaplanství už zdomácnělo v mnohých českých nemocnicích, přesto řada lidí o něm má pouze nejasnou představu. Kaplani prošli teologickým vzděláním, patří k různým církvím. V nemocnicích naplňují především poslání přítomnosti a sounáležitosti - na vyžádání přicházejí k nemocným, aby jim naslouchali, pomohli snižovat stres, překonávat pocity osamění a hledat cestu, jak důstojně zvládnout složité období uzdravování, a také umírání. Personálu poskytují podporu i porozumění. V roce 2011 byla ustanovena Asociace nemocničních kaplanů, která si vytyčila cíl zabezpečit v nemocnicích profesionální duchovní a pastorační péči o nemocné, jejich blízké i zdravotnický personál.
- Hovory z ÚVN:
V dalším dílu podcastů Hovory z ÚVN se věnujeme tématu dobrovolnictví v nemocnici. Seznámíme vás s možnostmi, jak pomáhat druhým, jak jako dobrovolník zpříjemňovat čas pacientů nebo klientů Domova Vlčí mák strávený v nemocničním prostředí, jaké to je, být dobrovolníkem v nemocnici. Koordinátorka dobrovolnického programu Radka Gutová přiblíží organizační náležitosti dobrovolnictví, o své pocity a zážitky se podělí dobrovolnice Eva Vlachová, která pravidelně dochází za klienty Domova Vlčí mák.
- Hovory z ÚVN:
Reflux jícnu, známý jako pálení žáhy, postihuje v určité formě v evropských zemích - Českou republiku nevyjímaje - téměř každého čtvrtého člověka. Pokud je výrazný a trvá delší dobu, může způsobit i závažné komplikace. Proto je dobré v tomto ohledu nic nepodcenit a vyhledat odbornou pomoc. V ÚVN probíhá randomizovaná studie věnující se endoskopické léčbě tohoto problému procedurou Stretta.