Článek autorky Petry Benešové z Hospodářských novin

Jsou dvě hodiny odpoledne, v upravené místnosti posedávají lidé a na velkoplošné plazmové obrazovce sledují oddychový film. Na poměry českých nemocničních čekáren je to přece jen trochu netradiční scéna. "I to ale patří k péči o pacienta, zpříjemnit pobyt tady," vysvětluje Magda Hubnerováová, mluvčí pražské Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Ta má jako jedna ze dvou v Česku mezinárodní akreditaci americké společnosti JCI, tedy cosi jako certifikát kvality a bezpečnosti. Nemocnice akreditaci získala před dvěma lety - jako první ve střední a východní Evropě. A příští rok na podzim bude usilovat o její prodloužení na další tři roky.

Zn.: Kvalita a bezpečí
Kritériem pro akreditaci je především bezpečnost pacientů. A tak ani procházka po nemocnici není úplně snadná. Téměř u každých dveří potřebujete ke vstupu identifikační kartu. "Každý zaměstnanec má omezení, kam může a kam ne. Vše je pod dohledem, aby se k nemocným nedostal někdo nepovolaný," popisuje mluvčí. Stejně "sledováni" jsou i pacienti. Každý z nich má na ruce náramek. Podle jeho barvy sestry a lékaři rozlišují, co člověk potřebuje - zda například nemá problém s chůzí. "Mám špatné zkušenosti z jiných nemocnic, proto jsem šla raději sem," říká jedna z pacientek. Vedle lůžka má skládací zástěnu, která jí zajišťuje soukromí - což je další z akreditačních kritérií. Přísná pravidla má i obyčejné uklízení. Pokud je zrovna podlaha mokrá, musí ji uklízečka označit žlutým kuželem. "Často se nám stávalo, že se pacienti zranili přímo v nemocnici," říká Hubnerová. Teplotu v lednicích s léky hlídá teploměr, o každém pacientovi je veden podrobný několikastránkový spis. "Léky se musí rozepisovat celými názvy, aby při zkratkách nedošlo k záměně. Navíc je u každého medikamentu jméno, kdo jej předepsal a kdo podal," popisuje "americká" pravidla vrchní sestra gynekologického oddělení, Jana Hanousková. Pokud by taková pravidla platila v havlíčkobrodské nemocnici, bylo by odhalení Petra Zelenky, který nedávno zabíjel pacienty pomocí léku Heparinu na ředění krve mnohem snazší. "Zlému úmyslu nikdy nezabráníte, takto ale můžete rizika maximálně omezit," říká mluvčí nemocnice.

Změna za tři milióny
Mezinárodní akreditace má pacientům zaručit i "lidské" zacházení. Lékaři klienty nemocnice vždy podrobně poučují o léčebných postupech. Pacienti mohou nahlížet i do svých záznamů, což není zdaleka ve všech nemocnicích obvyklé. Zákon o zdraví lidu nic takového lékařům nenakazuje. A jak vojenská nemocnice informuje příbuzné pacientů? "Příbuzní mají nárok na informace pouze za předpokladu, že s tím nemocný souhlasí. Pozůstalí o to mohou žádat soudní cestou," vysvětluje Hubnerová. Akreditace platí tři roky. Pokud si ji chce nemocnice prodloužit, musí kontrolorům dokázat, že kvalitu stále zvyšuje. "Doufáme, že příští rok znovu uspějeme," říká lékař David Marx. Změnit chod nemocnice podle přísných pravidel trvá i několik let. A není to levné. Příprava stojí zhruba tři milióny korun. Akreditaci JCI má kromě Ústřední vojenské nemocnice také Nemocnice Na Homolce, usiluje o ni i Fakultní nemocnice Motol. Ve světě je takových zařízení jen tři sta. České nemocnice ale mohou získat i národní akreditaci. "Ta zaručuje srovnatelnou kvalitu a není tak drahá," říká Eduard Söhlich, šéf Asociace nemocnic. I přesto, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nedávno apeloval, aby nemocnice akreditace měly, v Česku kritéria splňuje jen zhruba třicítka z 200 zařízení.