Rozvoj tohoto oboru v naší zemi se může počítat až od poloviny sedmdesátých let, kdy byla sepsána jeho první koncepce.

Ústřední vojenská nemocnice, jediná III. typu v armádě, která měla úplný kontingent oborů, v této době diagnostikovala okolo čtyři sta nových nádorových onemocnění za rok. Proto zdravotnická správa MNO pověřila v roce 1981 majora MUDr. Jana Pospíšila založením onkologického pracoviště ÚVN. Tento lékař měl zájem a předpoklady rozvinout ve "Střešovické nemocnici" nový obor klinické onkologie a také mezioborovou spolupráci chirurgických i nechirurgických oddělení ÚVN. Jediný atestovaný onkolog v armádě téhož roku založil pracoviště - ordinariát a dostal nejdříve jednu, později druhou zdravotní sestru a teprve další rok zatím neatestovaného lékaře.

Díky podpoře kolegů jiných oddělení se postupně rozvíjela komplexní péče o onkologické nemocné v ÚVN. Následovaly i náročné výkony v podobě intraarteriální a intraperitoneální aplikace cytostatik. ÚVN byla soběstačná v komplexní onkologické péči kromě radioterapie, která byla zajišťována ve spolupráci s jinými zdravotnickými pracovišti. Bylo úspěchem dosaženým za pět let, že MUDr. Pospíšil a jeho spolupracovníci mohli rovnocenně stát po boku daleko starším oddělením ÚVN.

V roce 1990 bylo přehodnoceno zajištění onkologie v ÚVN a od roku 1993 pracovali na oddělení čtyři lékaři a tři sestry. Byl nejvyšší čas, protože každý rok stoupaly počty pacientů. Také vývoj v teorii a praxi klinické onkologie se výrazně posunul vpřed, měnily se léčebné taktiky, přibyla další cytostatika. ÚVN zachytila evoluci v oboru a nadále zabezpečuje nemocné na dobré úrovni odborné, psychologické a etické.

V současné době má ambulance plánovaný stav 5 lékařů, 3 sestry a 1 referent. Pracoviště se nachází v budově A1, první patro. Ambulantním způsobem je léčena většina pacientů.

Dne 1. ledna 2012 vznikla Onkologická klinika 1. LF UK Praha, VFN a ÚVN Praha.