Po tři dny, 23. – 25. července 2018, byla ÚVN hostitelkou skupiny vojenských zdravotníků ze Spojených arabských emirátů. Ti projevili zájem zejména o speciální postupy v oblasti zabezpečení krví vojsk a systému krizové krevní politiky státu. Cílem jejich návštěvy bylo tedy především Oddělení hematologie a krevní transfuze (OHKT), které patří mezi vedoucí světová pracoviště v postupech kryokonzervace krve, erytrocytů a trombocytů a je Ústředním informačním a logistickým centrem krizové krevní politiky státu.

„Lékaři a zdravotníci ze SAE měli možnost absolvovat praktickou demonstraci postupů kryokonzervace a následné rekonstituce zmražených transfuzních přípravků: Byla jim vysvětlena činnost strategické krevní banky a představen kontejner PTP (pozn. polní transfuzní pracoviště),“ přibližuje primář OHKT ÚVN plk. MUDr.Miloš Bohoněk, PhD., který byl po dobu jejich návštěvy odborným průvodcem.

OHKT ÚVN kromě unikátního kryokonzervačního programu provádí, jako jediné pracoviště v ČR, také komplexní screening dárců krve a jejich složek metodou NAT (Nucleic Acid Test) na infekční markery a genotypizace krevně skupinových systémů, laboratorní diagnostiku v oboru hematologie a transfuzního lékařství, poskytuje ambulantní a konziliární péči o pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Je vývojovou a výcvikovou základnou vojenské transfuzní služby AČR, zásobuje transfuzními přípravky zahraniční mise, je zde Strategická krevní banka kryokonzervovaných erytrocytů a trombocytů pro armádní i civilní použití a banka vzácných erytrocytů.

Ročně OHKT ÚVN uskuteční přes 10 tisíc ambulantních vyšetření, v hematologické laboratoři více než 170 tisíc laboratorních vyšetření, 50 tisíc vyšetření provede laboratoř krevní banky, přes 4,5 milionu sérologických a NAT vyšetření dárců krve a jejích složek a mnohé další. Ročně je na OHKT provedeno 20 tisíc odběrů dárců krve a jejích složek. Oddělní průběžně pracuje na řade výzkumných výzkumných projektů na domácí i mezinárodní úrovni, v současné době je nejvýznamnější  projekt obranného výzkumu MO ČR „TROMBOCYTY – POUŽITÍ KRYOKONZERVOVANÝCH TRPMBOCYTŮ K LÉČBĚ MASIVNÍHO KRVÁCENÍ PŘI VÁLEČNÝCH PORANĚNÍCH V POLI.