Extrakorporální litotrypse rázovou vlnou (LERV) (angl. Extracorporeal shock wave lithotripsy – ESWL) je neinvazivní metoda, používaná především v terapii ledvinových konkrementů. Princip metody spočívá v přivedení tlakové energie, dostatečné k narušení konkrementu tělem pacienta tak, aby nedošlo k poškození tkání. K tomu slouží jednak speciální průběh tlakové vlny, nesoucí energii, jednak její prostorová fokusace.
Extrakorporální litotrypse je vhodná pro většinu pacientů s ledvinovými konkrementy. Nicméně její úspěch závisí na několika faktorech, jako jsou rozměry, typ a poloha konkrementu a tělesná stavba pacienta.
Urologická klinika 1. LF UK a ÚVN v současné době disponuje elektromagnetickým extrakorporálním litotryptorem Dornier Delta® III. Litrotrypse je prováděna v analgosedaci, trvá asi 30-40 minut podle množství aplikované energie. Energie generovaných rázových vln se pomocí RDG přístroje nasměřuje přímo na konkrement. Opakované rázy (dávky energie) vyvolají rozpad konkrementu v močovém systému. Rozpadlé fragmenty konkrementu jsou následně vymočeny. Tento výkon je možné podstoupit opakovaně.