Skiaskopie

CH2 přízemí

Objednání vyšetření +420 973 203 375

 

Co je to skiaskopie a k čemu je dobrá?

Skiaskopie je druh vyšetření využívající ionizující záření. Metoda pracuje na stejném principu jako béžná skiagrafická vyšetření, tedy na principu různé míry pronikání a pohlcování záření tkáněmi. Na rozdíl od běžných skiagrafických vyšetření jde o záznam dynamický, nikoliv statický obraz. Laicky řečeno si skiaskopii lze představit jako film, skiagrafii jako fotku. 
Neinvazivní skiaskopické metody se na našem pracovišti využívají především k vyšetření trávicí trubice, zejména její horní části. 
Během vyšetření se využívá tekutých kontrastních látek, které jsou nezbytné pro hodnocení struktur trávicí trubice. Na našem pracovišti se využívá především baryová suspenze či jodové kontrastní látky. Tyto kontrastní látky jsou během vyšetření podávány per os (ústy) či pomocí sond zavedených do potřebné části trávicí trubice.

Jsou nějaké komplikace či nežádoucí účinky tohoto vyšetření?

Ve velmi vzácných případech může komplikace či nežádoucí účinky způsobovat kontrastní látka:

  • při vyšetření baryovou suspenzí jsou komplikace velmi vzácné, ve většině případů jde o nevolnost, nadýmaní, případně zvracení, průjem či zácpu; možnou komplikací je vdechnutí k.l. (kašel, dušnost, zápal plic), při skryté perforaci trávicí trubice možnost úniku k.l. mimo trávicí trubici (může vyvolat zánět) 
  • při vyšetření jodovou (někdy nazývanou ,,vodnou”) k.l. se vzácně objevuje alergická reakce ve formě kopřivky, dušnosti či otoků; tyto nežádoucí reakce jsou vzácnější než při     intravenózním podání

Obecně jsou skiaskopická vyšetření bezpečná, bez komplikací či rozvoje nežádoucích účinků. Oproti běžným skiagrafickým vyšetřením se využívají vyšší celkové dávky záření, tyto dávky se však stále pohybují hluboko pod hranicí vzniku akutních nežádoucích účinků z ozáření.

Potenciální nežádoucí účinky všech RTG vyšetření vychází z obecných vlastností ionizujícího záření. Tyto účinky jsou však při běžných skiaskopických vyšetřeních minimalizovány. 
Více o účincích ionizujícího záření zde.

Jsou nějaké kontraindikace vyšetření?

Za absolutní kontraindikaci lze považovat předchozí závažné alergicke reakce na podávanou kontrastní látku, záleží však na formě takové reakce. Relativní kontraindikací je probíhající těhotentsví, v tomto případě je na indikujícím lékaři, aby zvážil předpokládaný přínos a naléhavost provedení rentgenového vyšetření.

Dostal jsem žádanku na skiaskopické vyšetření, co teď?

Telefonicky si zamluvte termín na objednávacím telefonním čísle. Vyšetření provádíme pouze ve středu. 

Jak se mám na vyšetření připravit?

Na vyšetření je potřeba přijít nalačno, ideální je lačnit přibližně 6 hodin před vyšetřením. Lačnění je velmi důležité pro adekvátní hodnocení trávicí trubice, zejména pak žaludku. Léky zapíjené čistou vodou lze užít před vyšetřením dle ordinace Vašeho lékaře. 

Dnes mám vyšetření, kam se mám dostavit a jak vyšetření probíhá?

V den vyšetření se dostavte do budovy CH2 na radiodiagnostické oddělení, které se nachází vpravo po vstupu hlavním vchodem budovy. Žádanku společně s kartičkou pojištěnce předáte na naší recepci technické pracovnici v příslušném okénku. Poté se posadíte v čekárně a jeden z našich laborantů se Vás ujme, jakmile přijdete na řadu. Laborant vás zavede do převlékací kabinky, kde si odložíte oděv dle instrukcí. Následně si Vás převezme jeden z našich lékařů, který bude celé vyšetření provádět a poté i hodnotit. Během vyšetření budete polykat kontrastní látku dle instrukcí vyšetřujícího lékaře., který vás o celém průběhu vyšetření bude informovat.

Co následuje, případně jaký režim musím dodržovat po vyšetření?

Bezprostředně po vyšetření můžete z našeho oddělení odcházet. Po vyšetření nemusíte dodržovat žádná režimová opatření. 
V případě podávání baryové suspenze může být stolice přechodně bíle zabarvena, tento stav je naprosto normální a sám se po vyloučení všech zbytků suspenze upraví. 

Kdy a jakou formou budou výsledky?

Ve většině případů jsou skiaskopická vyšetření popisována tentýž den. Popis vyšetření, který vyhotovil lékař (radiolog) je následně odesílán doporučeně poštou indikujícímu lékaři, dle jeho razítka na žádance.
Výsledky vyšetření indikované lékaři naší nemocnice jsou dostupné v nemocničním informačním systému.
Popisy skiaskopických vyšetření nevydáváme na počkání.
V některých případech si indikující lékař vyžádá obrazovou dokumentaci na CD. V tomto případě se po skončení vyšetření obraťte na pracovníky naší recepce, kteří Vám CD s obrazovou dokumentací vyhotoví. Toto je jediná forma jíž obrazovou dokumentaci vydáváme (vyjma elektronického odeslání systémem ePACS).