Ultrazvuk a mamografie

CH2 přízemí

Objednání vyšetření:
Ultrazvuk/SONO +420 973 203 392
Mamografie +420 973 203 371

 

Co je to ultrazvuk a k čemu je dobrý?

Ultrazvukové vyšetření je bezbolestné neinvazivní vyšetření, které využívá vysokofrekvenční ultrazvukové vlny, které po odražení od tkání jsou opět registrovány ultrazvukovou sondou. Vyšetření nevyužívá ionizující záření, tím pádem je bezpečné i pro těhotné ženy. Ultrazvuk je velmi vhodnou metodou pro posouzení orgánů v dutině břišní či měkkých tkání. Metoda ovšem není vhodná pro vyšetření kostí a plic. Dopplerovský ultrazvuk nám dále umožňuje hodnotit nález v cévním řečišti, jeho případné zúžení či neprůchodnost.

 

Jsou nějaké kontraindikace vyšetření?

V současné době nejsou známa rizika ultrazvukového vyšetření.

Omezení metody:

  • Obezita - Ultrazvukové vyšetření je limitováno hloubkou uložení vyšetřovaných struktur, proto v případě obezity je horší detailní zobrazní lézí, či daná struktura nemusí být vůbec zobrazena.
  • Plynatost - Zvýšená plynatost může vést k omezení vyšetření v oblasti břicha, jelikož struktury za žaludkem či střevními kličkami naplněnými plynem není možné zobrazit.
  • Nepříznivé anatomické poměry - Například vyšetření krku nebo krčních tepen může být ztíženo u pacientů s krátkým krkem či v případě vysokého uložení jejich větvení
  • Nespolupracující pacient - Některá vyšetření je nemožné provést pokud pacient nevydrží v klidu ležet či nezadrží na vyzvání dech. Vyšetření je také limitováno u výrazně bolestivého či agresivního pacienta.

 

Dostal jsem žádanku na ultrazvukové/sonografické/mamografické vyšetření, co teď?

Na ultrazvukové/sonografické vyšetření je možné se objednávat na tel. č. 973 203 391 a 973 203 392Mamografické vyšetření prosím objednávejte na č. 973 203 371

Případně se dostavit na pavilon CH2 na centrální radiodiagnostické oddělení, kde Vás na recepci dle typu žádanky odešlou na objednání na ultrazvukové pracoviště č.1 nebo č.2 či na sekretariát radiodiagnostického oddělení.

 

UZ vyšetření břicha, krku a měkkých tkání 

PO - ČT od 8:00 do 15:00
od 8:00 do 14:00

UZ prsou

ÚT od 8:00 do 14:20
od 8:00 do 13:00
(od 8:00 do 9:00 jsou standardně prováděny prsní biopsie).

Mamografie

ÚT od 8:00 do 14:30

V současné době nepřijímáme nové pacientky, pouze v rámci preventivního programu AČR vojákyně z povolání.
Screening neprovádíme.

UZ doppler karotid, tepen dolních končetin, žil dolních končetin a renálních tepen

PO a ST od 8:00 do 15:00

CEUS jater

ČT od 8:00 do 11:00

 

UZ vyšetření kloubů na našem pracovišti neprovádíme!
Děti vyšetřujeme až od 15let.

 

Jak se mám na vyšetření připravit?

UZ vyšetření břicha

  • Pacient je 4 hodiny na lačno, může pít pouze neslazenou, neperlivou vodu. 
  • Hodinu před vyšetřením prosím nemočit. 
  • Léky je možné užít bez omezení a zapít douškem vody. 
  • 24 hodin před vyšetřením je vhodné omezit nadýmavou stravu.

 

UZ vyšetření jater/žlučníku a doppler vena portae

  • Pacient je 4 hodiny na lačno, může pít pouze neslazenou, neperlivou vodu. 
  • Léky je možné užít bez omezení a zapít douškem vody. 

 

UZ vyšetření ledvin a moč. měchýře

  • Hodinu před vyšetřením prosím nemočit. 

 

UZ Doppler renálních tepen nebo aorty

  • Pacient je 4 hodiny na lačno, může pít pouze neslazenou, neperlivou vodu. 
  • Léky je možné užít bez omezení a zapít douškem vody. 
  • 24 hodin před vyšetřením je vhodné omezit nadýmavou stravu.

 

UZ vyšetření krku/štítné žlázy, měkkých tkání, scrota, prsou, Doppler karotických tepen, tepen dolních končetin a žil dolních končetin

  • Nejsou potřeba žádná režimová opatření.

 

Dnes mám vyšetření, kam se mám dostavit a jak vyšetření probíhá?

Všechna naše ultrazvuková pracoviště se nachází v pavilonu CH2 na centrálním radiodiagnostickém oddělení. Pacient se žádankou od indikujícího lékaře a kartičkou pojištěnce se zapíše na recepci, kde bude následně odeslán do čekárny jednoho ze 3 ultrazvukových pracovišť. Pacient přichází na pracoviště dle objednaného času a pokud nejsou na pracovišti akutní pacienti, je v tento čas i vyšetřen. Na vyzvání sestry si pacient v kabince odloží oblečení pro příslušnou vyšetřovanou část těla. Vyšetření je nebolestivé, spočívá pouze v nanesení bezbarvého gelu na vyšetřovanou oblast a následné přiložení sondy. 

 

Jaký režim  musím dodržet po vyšetření/výkonu?

Po vyšetření pacient bez omezení opouští naše pracoviště.

 

Kdy a jakou formou budou výsledky?

Výsledky vyšetření pro indikující lékaře z nemocnice budou v nemocničním informačním systému, indikujícím lékařům mimo nemocnici zasíláme výsledky vyšetření na adresu na žádance poštou doporučeně.

 

 

Specializovaná vyšetření a výkony:

CEUS jater

Na vyšetření je potřeba přijít nalačno, pacient před začátkem vyšetření podepisuje informovaný souhlas z důvodu podání kontrastní látky do žíly. Pokud byl pacient dříve vyšetřen na jiném pracovišti mimo UVN je s výhodou zaslání dokumentace pomocí ePACS ještě před příchodem na naše pracovistě. Pacientovi je před začátkem či v průběhu vyšetření zavedena kanyla. Vyšetřující lékař si nejdříve nativně vyšetří játra a případně nález srovná s dostupnou dokumentací. Poté je pacientovi do žíly podána kontrastní látka, která je na bázi drobných bublin plynu. Následně po dobu 7 minut vyšetřující lékař sleduje dynamiku prokrvení požadované oblasti, s výhodou je spolupráce pacienta s lékařem, pokud lékař požádá o hluboký nádech a zadržení dechu. V případě nejasnosti je vyšetření možné opakovat. Po vyšetření je pacientovi vytažena kanyla a může bez jakýkoliv omezení opustit naše pracoviště. Výsledky vyšetření budou pro lékaře z nemocnice UVN dostupné v nemocničním informačním systému, pro indikující lékaře mimo naši nemocnici, zasíláme výsledky na adresu na žádance poštou doporučeně.

 

Prsní biopsie

Jelikož se jedná o invazivní výkon, pacientka před začátkem podepisuje informovaný souhlas. Nejdříve si lékař ozřejmí lézi indikovanou k biopsii, poté se daná oblasti dezinfikuje. Výkon se provádí v lokální anestezii, proto prosíme o případné nahlášení alergií. Anestetikum se pomocí tenké jehly vpraví do podkoží a oblasti bioptované léze. Jakmile dosáhne anestetikum účinku lékař si pomocí skalpelu v kůži vytvoří menší kanál pro bioptické dělo, kterým následně odebere zpravidla 5 - 6 tenkých vzorků. Výkon by neměl být významně bolestivý. Po odebrání vzorků se pomocí tlaku na ránu zastaví krvácení. Drobnou ránu není potřeba šít, pouze se přelepí sterilní náplastí na dobu 24 hodin se kterou se pacientka může i sprchovat. V následujících hodinách až dnech se v místě biopsie může objevit modřina. Zpravidla nedochází ke komplikacím po výkonu, pokud by ovšem rána začala významněji krvácet či nastala jakákoliv jiná komplikace, prosím dostavte se na Emergency ÚVN. Výsledky z biopsie v odstupu obvykle 3 týdnů zasíláme na adresu indikujícího lékaře, pro indikující lékaře z nemocnice jsou výsledky k dispozici v nemocničním informačním systému.