Neurochirurgie
Na Vladimíra Beneše, přednostu neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice, čekají v práci den co den ty nejtěžší úkoly. „Teď jsem udělal jeden mozkový nádor, za chvíli jdu na další a na zítra tam mám jeden ohromný nezhoubný nádor – je velký přes půl hlavy, takže několik hodin trpělivé práce,“ popisuje Beneš. Pochvaluje si ale, že ho přitom alespoň neruší žádné telefony a také mu nikdo neklepe na dveře.
Letos má za sebou totiž obzvlášť nabitý rok. Kromě práce na klinice, kde Benešův tým provedl tak jako každý rok zhruba dva a půl tisíce operací, ještě předsedá evropským neurochirurgům. To se předtím ještě žádnému Čechovi nepodařilo. „Na to jsem hrdý,“ přiznává Beneš.
Jeho pracoviště je dlouhodobě nejlepší v Česku. Lékaři ho v letošním žebříčku HN zařadili na první místo. Dělají tady totiž všechny typy neurochirurgických operací a v řadě z nich dokonce patří ke světové špičce. Vynikají třeba v léčbě zúžených tepen na krku nebo v ošetřování cévních výdutí. „Mrzelo by mě, kdybychom neskončili na prvním místě,“ říká proto Beneš o výsledcích ankety. Jeho tým například nedávno odoperoval tisícího pacienta na supermoderním sále, kde je možné vyšetřovat magnetickou rezonancí otevřenou hlavu.
Lékaři do obřího tunelu najíždějí po speciálních kolejích s celým operačním stolem a díky tomu tak okamžitě zjistí, jestli se jim podařilo vyjmout celý nádor, nebo ne. Naproti tomu v běžně vybavených nemocnicích se úspěšnost operace kontroluje rezonancí až druhý den. Pacienti tak někdy musí na sál zbytečně dvakrát.
Na Homolce chybí věda
Ve Střešovicích ale zkoušejí i další novinky: například stimulátory na tlumení bolesti. „Je to podobná mašinka jako kardiostimulátor, jen elektrody nejdou do srdce, ale do určitých přesně určených míst nervového systému a my tím můžeme upravovat jejich funkci,“ vysvětluje Beneš s tím, že metoda může v budoucnu léčit třeba depresi či obezitu.
Špičková neurochirurgie je také v Nemocnici Na Homolce, která se umístila hned za Střešovicemi. Lékaři však v anketě upozorňovali, že na Homolce je sice dobré moderní vybavení, ale jen málo důrazu na vědu a výzkum.