Ve čtvrtek 25. února 2016 byl v ÚVN zahájen první certifikovaný kurz Kompresivního bandážování. Jeho cílem je odborně vyškolit všeobecné sestry v poskytování kvalitní péče pacientům s potřebou kompresivního bandážování. Kurz má prohloubit vzdělání v oblasti kompresivní terapie a zdokonalit praktické dovednosti v oblasti léčby chronických otoků. S odborným garantem kurzu, MUDr. René Vlasákem, z České lymfologické společnosti, jsme hovořili o kurzu, jeho přínosu pro pacienty a také o významu prevence.
„Měli bychom se zaměřit na návrat medicíny do oblasti primární prevence. Primární prevence buduje zdraví. To, co dnes zdravotnictví poskytuje, je sekundární prevence: diagnostikuje, léčí, ale mnohdy již nemá sílu uzdravovat“
MUDr. René Vlasák, Centrum Preventivní Medicíny et Prevence 2000
Pane doktore, Vaší přednáškou a přednáškou paní doktorky Muchové jste zahájili kurz Kompresivního bandážování určený všeobecným sestrám. S jakým cílem jste tento kurz společně s dalšími školiteli a lektory, mnohými z ÚVN, připravovali?
V současnosti neexistuje v této oblasti kontinuální vzdělávání, které by rozvíjelo praktické dovednosti všeobecných sester v návaznosti na jednotlivé klinické obory. Vhodná kompresivní bandáž tvoří základ nefarmakologické léčby i prevence řady závažných onemocnění. Snad každý si vybaví bércové vředy, trombózy, flebo – lymfedémy. Velkou kapitolou jsou otoky u seniorů. Rozšiřování polypragmazie je mnohdy kontraproduktivní a na jednoduchou nefarmakologickou intervenci se často zapomíná a přitom jde o běžnou dovednost každé všeobecné sestry. Současné znalosti metod kompresivního bandážování se šíří podle zaběhnutých praktik různých oddělení. Tím dochází k výrazným rozdílům jak v technice bandážování, tak i v použití materiálů. Výsledky se také mohou měnit v závislosti na čase a zručnosti nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří kompresi aplikují. Takže, čeho chceme dosáhnout? Rozšířit znalosti, navodit určitou systémovost a prohloubit dovednosti praktického aplikování bandáží. Jsem zastáncem centralizované – specializované péče, ale k přiložení vícevrstevnaté bandáže, není třeba vyhledávat specializovaná centra. Není to ani kapacitně možné, ale jde o to naučit a přenést naše znalosti a know how v dostatečném rozsahu a hloubce na zdravotníky - nelékaře, kteří pak dokážou dostatečně odborně aplikovat bandáže pacientům v jednotlivých zdravotnických zařízení a následné péči.
Co všechno by měl účastník po absolvování kurzu znát?
Především by si měli absolventi/absolventky rozšířit poznatky a osvojit praktické dovednosti v oblasti péče o pacienta s žilním a lymfatickým městnáním na dolních končetinách. Měli by získat znalosti o aktuálním využití pomůcek v kompresivní terapii, umět aplikovat moderní postupy v oblasti kompresivní léčby. Zdokonalení by mělo nastat i v dovednostech jako je efektivní komunikace s odborníky v ošetřovatelském týmu, měli by se na svých pracovičtích umět podílet na zavádění nových postupů i prostředků moderních zdravotnických pomůcek. S tím přichází kontinuální zvyšování kvality péče. Důležité také je, aby dokázali srozumitelně a kvalifikovaně edukovat pacienty a jejich blízké. Za nezbytné, považuji odborné zabezpečení domácí péče, jejíž součástí je i kvalitní přikládání obvazů.
Dostáváme se k pacientům. Předpokádám, že absolvováním kurzu získají zdravotníci předpoklady k dalšímu zvyšování kvality péče ve zdravotnických zařízeních.
Já bych jako hlavní přínos označil zlepšení kvality života nemocných. Dobře přiloženým obvazem dokážete zlepšit kvalitu života bez medikace. Někdy se zapomíná na zcela jednoduché, a přitom fungující, základní věci. Opět se vrátím k domácí péči. Tam má právě zvládnutí správného bandážování své nezastupitelné místo. Pacienti i jejich blízcí se často dotazují, jak ovlivnit otok, zmenšit jeho objem, jak otoku předejít.
Víte, problém vlastně není otok, to je symptom, který nejčastěji ukazuje nefyziologické nahromadění extracelulární tekutiny v intestitiu. Problém je v příčině a ta je vždy multifaktoriální, kdy řada těch „multi-fatorů“ je způsobená špatným životním stylem. Doporučovaný vhodný či zdravý životní styl je především otázka primární prevence. Obecně se skloňuje nutnost prevence, ale ta primární se nejen zdravotníkům, ale celé společnosti zcela vymkla.
Vymkla? Vy se, pane doktore, dlouhá léta zabýváte prevencí, jste mimo jiné také propagátorem zdravé výživy a primární prevence, nemýlím-li se.
Netroufnu si o sobě říct, že jsem propagátorem zdravé výživy. Co ale asi posledních 25 let nejen ve své praxi prosazuji, je redukce nadbytečné tukové tkáně. Tuk je jedna ze základních stavebních složek lidského těla s množstvím funkcí, o kterých jsme před pár desítkami let vůbec nevěděli. Jeho nadbytek, obdobně jako nedostatek, je zdrojem zdravotních komplikací. V lymfologii, ale i u řady dalších oborů, je jednoznačně limitujícím faktorem efektů léčby. Nemohu říct, že by v našem oboru nebyl zájem o prevenci, ale pacienti se většinou neptají, co mohou udělat pro své zdraví, ale co my uděláme pro ně. Efekt léčby, a to nejen u otoků, je dán mírou compliance, tedy nakolik jsou dodržovány pokyny a příkazy.
U chronických otoků to jsou především režimová opatření jako je používání kompresivních pomůcek, péče o kůži a eufeministicky zdůrazňujeme zdravý životní styl, čímž máme na mysli kontrolu hmotnosti a pohyb. Obezita je jednoznačně hlavní a většinou nejzávažnější komorbiditou, mnohdy spíš hlavní příčinou otoků - především dolních končetin. Nutriční intervence v léčbě otoků se ukazuje téměř stejně důležitá jako obvaz. V současné době, kdy je víc výživových „radilů“, než skutečných odborníků, se velice obtížně odděluje zrno od plev. Bohužel, u řady nemocných nám chybí základní návyky, ale i znalosti v oblasti stravy, pohybu, ale i regenerace, jako je spánek. A toto vše je doména primární prevence, kterou neléčíme, ale budujeme zdraví.
Většinou postupujeme podle modelu 4 P:
1. Predikce rizik, 2. Předcházení rizikům, 3. Personifikace a poslední P je vždy na prvním místě, ale neradi o tom mluvíme. Jsou to peníze.
Kdo to celé zaplatí.?
Osobně jsem propagátor myšlenky, že lidem se má platit za to, že jsou zdraví. Problém financování prevence, potažmo zdravotnictví, je tak obsáhlý a komplexní, že pro začátek bude stačit, když se naučíme vhodně používat kompresivní léčbu a tím kromě jiného i ušetříme hodně peněz.