Ve dnech 5. až 6. listopadu 2024 se konal v ÚVN už 22. ročník Konference společnosti vojenské medicíny ČLS JEP. Pro účastníky z několika zemí světa byly připraveny odborné přednášky, semináře, diskuze, ale také workshopy včetně možnosti si vyzkoušet virtuální realitu v nové simulační místnosti Lva Spinadela.
Účastníky akce přivítal primář Oddělení hematologie a krevní transfuze a prezident konference plk. v záloze primář MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D. spolu s ředitelem ÚVN plk. gšt. MUDr. Václavem Masopustem, Ph.D., MBA, LL.M., DBA. Hlavními tématy konference bylo sdílení zkušeností z probíhajících válečných konfliktů, koncepce přednemocniční péče a zdravotní způsobilost k výkonu služby. Mezi důležité okruhy patřila také tradice a historie vojenské medicíny v našich zemích. Jedna ze sekcí byla věnována mladým vojenským lékařům a nelékařským zdravotním pracovníkům.
Během letošního ročníku měli účastníci možnost se mimo jiné přihlásit na workshop věnovaný péči o popáleniny nebo si vyzkoušet pomocí virtuální reality zástavu masivního krvácení z třísla a invazivní zajištění dýchacích cest.
Virtuální realitu, během které byla simulována situace na bojišti na Ukrajině, si zkusil například i ředitel Vojenské nemocnice Brno plk. gšt. MUDr. Petr Král. „Bylo to velmi realistické a myslím, že by to mohlo být zajímavé i pro studenty.“
Druhý den konference zahájili svými projevy první zástupce náčelníka Generálního štábu gen. por. Ing. Miroslav Hlaváč a ředitel Sekce vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany ČR brig. gen. MUDr. Michal Baran. O úloze vojenských nemocnic v rámci systému zdravotnického zabezpečení vojsk AČR a jejich aktuálních úkolech promluvil opět ředitel ÚVN plk. Václav Masopust.
"Letošní konference byla dosud největší ve své více než dvacetileté historii, velký zájem nás velmi potěšil. Hlavních programových bloků se zúčastnilo celkem 222 registrovaných účastníků, včetně zahraničních hostů ze Slovenska, Lotyšska a Izraele. Novinkou byly dva samostatné workshopy a seminář. Seminář k nové vyhlášce o posuzování zdravotní způsobilosti vojáků navštívilo 75 účastníků, workshop Zástava masivního krvácení 44 účastníků a workshop péče o popáleniny 25 účastníků," shrnul MUDr. Bohoněk a dodal, že příští rok je zvažována spolupráce s kolegy ze Slovenska.
Děkujeme všem za hojnou účast, přínosné diskuze, skvělou atmosféru a už nyní se těšíme na další ročník.