Canisterapie je metoda využívající pozitivního působení psa na zdraví člověka. Tato terapie může pomáhat při fyzických, psychických i sociálních problémech pacientů a klientů různého věku.
Canisterapie má v ÚVN již více jak desetiletou tradici. Za tu dobu se na mnoha odděleních stala u pacientů a klientů součástí rehabilitačního procesu s cílem psycho-sociální podpory, motivace a aktivizace, podpory pohybu či kognice. Canisterapeuti dochází na oddělení pravidelně jednou týdně za předem vybranými pacienty/klienty, u nichž je po dohodě s pověřenou osobou definován cíl canisterapie. Canisterapeutické týmy navštěvují i personál na odděleních nemocnice, a to za účelem podpory týmu a relaxace jednotlivých pracovníků.
V současné době se canisterapii v ÚVN věnuje 6 pejsků: border kólie Mia a Bageta, bílý švýcarský ovčák Snížek, entlebušský salašnický pes Cody a kříženka Tima, která už pomáhá se zaučením i naší nejmladší posily kříženky Sunny.
Jako canisterapeuti u nás působí absolventi oboru Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty.
doc. Kristýna Machová Ph.D.
V podcastu nazvaném „Zvířata pomáhají léčit“ se dozvíte, jak mohou čtyřnozí parťáci přispět ke zlepšení hrubé i jemné motoriky, či posttraumatických a úzkostných stavů. Jak probíhá návštěva zvířete u pacienta? A jak pomáhají psi samotnému lékařskému personálu? Poslechněte si podcast Hovory z ÚVN.