Jedním z fenoménů současné doby je bezesporu problematika nadváhy. Nejen, že je způsobována špatnými stravovacími návyky, ale mimo jiné i nedostatkem pohybu. Důsledkem těchto chyb může být vznik závažných onemocnění kardiovaskulárního aparátu, poruchy trávení, vznik obezity a v neposlední řadě poruchy pohybového aparátu. V následujícím textu bychom Vám rádi podali návod jak se díky pohybové aktivitě těmto obtížím vyhnout. Pohybová aktivita je nezbytná k prevenci nadváhy a následnému udržení kondice. Měla by být tvořena v první řadě činnostmi aerobního typu (za přístupu kyslíku). Optimální délka cvičení je 40 – 60 minut, 3 – 5 x týdně, ideálně denně.
Zásady pohybové aktivity:
- pozitivní motivace
- kombinace + propojení pohybových schopností
- před zahájením pohybové aktivity je třeba organizmus připravit (rozehřátí, rozcvičení)
- volíme postupné navyšování zátěže v závislosti na zdatnosti
- s navyšováním zátěže se zaměřujeme na kvalitu pohybu
- při jakékoliv pohybové aktivitě musíme zvážit a eliminovat rizika úrazů, způsobená mechanickými vlivy
- respektujeme známky přetížení či přepětí
Pokud jde o ideální pohybové aktivity, patří sem zejména chůze po měkkém povrchu ve vhodné obuvi, jízda na kole či rotopedu, pomalé cvičení aerobního typu a další. Příklady vhodných pohybových aktivit jsou:
- turistika
- cyklistika
- plavání
- běžecké lyžování
- golf
- jízda na kolečkových bruslích
- nordic walking
Nevhodné pohybové aktivity jsou ty, kdy dochází k poskokům a dopadům. Dále pak ty, kdy je tělo vystaveno nárazům a prudkým změnám pohybu. Mezi tyto aktivity patří:
- tenis
- volejbal
- běh po tvrdém povrchu
Správné zvolení pohybové aktivity, hraje významnou roli v prevenci nadváhy a s ní spojených zdravotních rizik. Z tohoto důvodu je vhodné věnovat pohybovým aktivitám zvýšenou pozornost a tím udržovat své tělo v kondici.