Průměrná potřeba přímého příjmu tekutin v podobě nápojů je 1,5 l denně. Ostatní tekutiny přijímáme v podobě polévek, zeleniny, ovoce aj. potravin. Žízeň není prvním signálem k napití, ale již příznakem dehydratace. Objeví se až při ztrátě 2 % tělesných tekutin. Pít se má pravidelně a nečekat na žízeň. Vyšší riziko dehydratace je u malých dětí a starších lidí.
Co pít?
Vhodné nápoje:
Základ je čistá voda z vodovodu (veřejné vodovody i studny jsou pod trvalou kontrolou). Nicméně je potřeba dbát na fakt, že voda z vodovodu obsahuje minimální obsah např. fluoru - takže děti, které pijí vodu jen z vodovodu by měly užívat fluoridové tablety pro zdravý vývoj zubů.
Balené vody – pestrá nabídka
- Kojenecká voda z kvalitního podzemního zdroje je vhodná pro děti i dospělé k pravidelné konzumaci. Má zcela původní přírodní složení, celkový obsah minerálních látek je do 500mg/l vody
- Pramenitá voda (dříve stolní) raději neperlivá, je stejná jako kojenecká jen obsah minerálních látek muže být až do 1000mg/l vody. Bývá i perlivá (s CO2)
- Minerální voda – z přírodního minerálního zdroje, lze do nich přidávat oxid uhličitý. Vhodné jsou ale jen ty mírně přírodně mineralizované (do 500mg/l vody) a bez oxidu uhličitého!
- Balená pitná voda- neliší se od vody z vodovodu, lze ji doplnit i minerálními látkami při výrobě. Na etiketě musí být uvedeno „mineralizovaná pitná voda“ (Ca, Mg,Na, K). Bývá i sycená - pak je to vlastně sodovka
- Balená léčivá voda z přírodních zdrojů (asi 7 druhů). Pozor! Často je zaměňována za minerálku. Nejsou na ni tak přísné požadavky na kvalitu, pouze na mikrobiologickou jakost zdroje. Užívá se jen na doporučení lékaře dle onemocnění a jen po určitou dobu. Nezapočítává se do běžného pitného režimu
- Minerální vody s obsahem minerálních látek více než 500mg/l nejsou pro běžné pití vhodné. Jsou jen občasným doplňkem pro zpestření pitného režimu zdravých osob, max. ale ty středně mineralizované (do 1500mg/l).
Pitný režim
- Pijte v průběhu celého dne po menších dávkách
- V horkých dnech nejlépe nakyslé nebo nahořklé nápoje - sladká chuť zvyšuje pocit žízně
- Z balených vod jsou nejvhodnější vody kojenecké a pramenité – neperlivé, je možno je doplnit vodami slabě mineralizovanými (do 0,5l denně)
- Věnujte pozornost etiketám – základním údajům, datu spotřeby, pijte jen čerstvé vody, neskladujte je dlouho!
- Ukládejte je v chladu a temnu!
- Nepijte přímo z lahve, otevřenou láhev dopijte do 3 dnů
- Pitný režim si zpestřete čaji nebo ovocnými šťávami
- ALE! Příliš ovocného čaje může překyselovat žaludek, bylinné čaje pije omezeně na nutnou dobu a střídejte!!!
- Přírodní ovocné šťávy řeďte nesycenou vodou, aby nedošlo k překyselení žaludku
Použité zdroje:
http://www.vychovakezdravi.cz
http://www.viscojis.cz
http://www.bezpecnostpotravin.cz
Autor: Mgr. Petra Hýsková